Welcome to our Year 4 page where you will find the names of award winners, pictures and examples of work celebrating achievements within the year group.

2020 - 2021

30/04/2021 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Jayden C-B

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Sayuj S

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Layla H

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Riley H

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Nya S

Miss Altzschner (4A) - Thai B

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Tyler G

Miss Altzschner (4A) - Scarlett S

23/04/2021 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Demi H

Miss Altzschner (4A) - Keegan R

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Isabel M

Miss Altzschner (4A) - Alana B

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Belle L

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Harley P

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Laice L

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Ruby-Sophia P

'School Values' Award Winners

y3a2.png

 

Congratulations to our Year 4 'School Values' wristband winners for the Spring Term:

4A: Eashan C, Evie L, Katie P-N

4B: Miley C, Erik S, Alice W

4M: Connie D, Laice L, Louis N

4WB: George B, Jude S, Abigail S

26/03/2021 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Elvina S

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Lacie R

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Daniel A

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Amelia B

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Alice W

Miss Altzschner (4A) - 

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Riley G

Miss Altzschner (4A) - 

19/03/2021 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Miley C

Miss Altzschner (4A) - Katie P-N

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Jameela K

Miss Altzschner (4A) - Mollie J

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Rashad M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Max B

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Adnan H

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Tommy B

12/03/2021 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Aiyla R

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Lola M

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Lewis H

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Isabella-May T

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Oskar S

Miss Altzschner (4A) - Alana B

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Liesl M

Miss Altzschner (4A) - Tyler P

Autumn 2 School Value Award Winners

y3a2.png

 

Congratulations to our Year 4 'School Values' wristband winners for the Autumn 2 half term:

4A: Oscar H, Mollie J, Alana B

4B: Tyler G, Cameron N, Jameela K

4M: Rashad M, Layla H, Oliver M

4WB: Lola M, Riley H, Sophia L

 

18/12/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Evie Sky H

Miss Altzschner (4A) - Hiba I

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Tyler G

Miss Altzschner (4A) - Katie P-N

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Daniel A

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Chloe D

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Connie D

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Harley P

 

11/12/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Luis B

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Isabella-May T

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Franek K

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Alfie-Jay H

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Chelsea M

Miss Altzschner (4A) - Eashan C

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Jameela K

Miss Altzschner (4A) - Keegan R

 

04/12/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Cameron N

Miss Altzschner (4A) - Sophia T

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Sayuj M

Miss Altzschner (4A) - Eashan C

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Oliver M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Sofia L

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Adnam H

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - William G

 

27/11/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Layla H

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Riley H

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Laice L

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Lola M

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Evie Sky H

Miss Altzschner (4A) - Oscar H

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Alice W

Miss Altzschner (4A) - Hiba I

 

20/11/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Phil M

Miss Altzschner (4A) - Daniel H

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Harry H

Miss Altzschner (4A) - Emily W

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Louis N

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Lincoln A

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Charlie U

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Max B

 

13/11/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Jessica W

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Ellouisa C

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Lewis H

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Ruby P

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Jameela K

Miss Altzschner (4A) - Scarlett F

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Tyler G

Miss Altzschner (4A) - Lincoln B

 

06/11/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Liesl M

Miss Altzschner (4A) - Liberty L

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Jameela K

Miss Altzschner (4A) - Sophia T

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Belle L

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Alfie-Jay H

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Elvina S

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Owen P

 

Autumn 1 School Value Award Winners

Congratulations to our Year 4 'School Values' wristband winners for the Autumn 1 half term:

4A: Emily W, Scarlett F, Daniel H

4B: Harry H, Harvey L, Liesl M

4M: Jessica W, Aiyla R, Lewis H

4WB: William G, Ruby P, Sonja M

 

23/10/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Luke M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Rhys R

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Rashad M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Ethan B

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Erik S

Miss Altzschner (4A) - Tyler P

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Phil M

Miss Altzschner (4A) - Dinis F

 

16/10/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Oscar S

Miss Altzschner (4A) - Eashan C

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Isabel M

Miss Altzschner (4A) - Hiba I

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Daniel A

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Riley H

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Jayden C-B

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Abigail S

 

09/10/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Connie D

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Lincoln A

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Hartley B

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Harley P

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Alice W

Miss Altzschner (4A) - Lucas B-A

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Logan R

Miss Altzschner (4A) - Lucas-James W

 

02/10/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Phoebe C

Miss Altzschner (4A) - Scarlett F

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Harry H

Miss Altzschner (4A) - Eashan C

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Franek K

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Chloe D

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Luke M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Tobias T

 

25/09/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Ayla R

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Ivy J

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Laice L

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Sonia M

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Riley G

Miss Altzschner (4A) - Lincoln B

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Liesl M

Miss Altzschner (4A) - Thai B

 

18/09/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Harry H

Miss Altzschner (4A) - Emily W

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Harvey L

Miss Altzschner (4A) - Alanna B

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Luke M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Isabella-May T

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Minter (4M) - Rashad M

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - William G

 

11/09/2020 Celebration Assembly Awards:

Magnificent Milford Award Winners:

Miss Minter (4M) - Elvina S

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Tyler W

'Wonderful Work' Award Winners:

Miss Minter (4M) - Laice L

Mr Whybrow/Mrs Bews (4WB) - Faith M

Milford 'Mathamagician' Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Tyler G

Miss Altzschner (4A) - Rufus S

Milford Reading Champion Award Winners:

Miss Barsdell (4B) - Harvey L

Miss Altzschner (4A) - Evie L